12 Eylül 2008 Cuma

son bakış28 yıl geçmiş Türk demokrasisine son darbe yapılalı... Bugün ders kitaplarına girmesi gereken, toplumu etnik ve siyasal sınıflara bölmesi nedeniyle üzerinde sosyolojik çalışmalar yapılması gereken, dönemi yaşayanların ayrı ayrı dinlenmesi gereken hazin günlerden birisi...O günden sonra ortaya çıktı bir çok şarkı türkü, o günden sonra doğan çocuklara kulağına küpe olsun diye eylül ismi konulmaya başlandı, o günden sonra ülke bağımsızlık sendromuna itildi iyiden iyiye, şimdi 45-50 yaşında olan anneler, babalar, amcalar o günden sonra derince iç çekmeye başladılar...Bir çoğunun sevdiği, kardeşi, yakını, komşusu o zaman ya kaçtı, kaçırıldı, cezaevine girdi, işkenceler gördü, maalesef bir çoğu ise öldü!!!!60'ların sonunda dünyada yaşanan öğrenci olaylarına ve anti emperyalist başkaldırılara kayıtsız kalamayan ülke gençliği ile doğmuştu herşey, üzerine birde 1961 anayasası ile özgürlüklerin önünü açtığını söyleyen yine ordu güdümlü bir anayasa da işlerine gelmekteydi....fakat nereden bileceklerdi 20 yıl sonra bunları verenlerin, 17 yaşında olmasına rağmen, kemik hastanesi sonuçlarında oynama yaparak yaşını 18 olarak beyan ettikleri nice erdalları asacaklarını.....Bu olaya yazdı Aysel Gürel "son bakış" şiirini, bu olaya okudu Sezen Aksu şarkıyı, Gülten Akın haybeye mi yazdı "büyü "şiirini de onca şarkıcı ağlaya ağlaya okudu???

Şimdi kimse çıkıpta bana vay efendim dönemin koşulları şöyleydi böyleydi, herkes birbirini vuruyordu zaten bu şekilde bir darbeye ihtiyaç vardı demesin zira milletin birbirini öldürmesini isteyenler ya da bu doğrultuda hüküm verenler ile bu tarz bir darbenin olmasını planlayanlar farklı kişilermiydi?

Her ne kadar gargaraya da gelse bu önemli gün, ben bu şekilde değinmek istedim...lütfen herkes birazcık dikkat etsin ana haber bülteninde bu akşam hangi kanal ne kadar yer verecek 12 Eylüle...Ülkenin daha önemli sorunları var öyle değilmi? Zaten ölen ölmüştür yapacak pek birey yok, ateş hep onunla oynayanı yakar düştüğü yerden ziyade değilmi....? Nasıl olduyda TRT 00.05'de bir belgesel hazırlamış bugün için heyecanla bekliyoruz bakalım devletimin güdümlü kanalı neler yapmış? Onun dışında göze gelen herhangi bir yayına rastlamadım...

Hangi görüşte olursa olsun anıyorum kavgadaki yürekleri.....

....Büyü de baban sana büyü de büyü,
Baskılar, işkenceler, kelepçeler, gözaltılar, zindanlar alacak
Büyü de baban sana büyü de büyü
Büyüyüp de ONYEDİNE geldiğinde baban sana
İDAMLAR alacak.....
Hiç yorum yok: